OSTEOPOROZ ( KEMİK ERİMESİ )

OSTEOPOROZ NEDİR ?

Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik kırılganlığında artış ile karakterize bir iskelet sistemi hastalığıdır. Sıklıkla ‘’ Kemik Erimesi ‘’ diye adlandırılsa da sanılanın aksine kemik eriyip yok olup bitmemekte, kemiğin yapısındaki dolgu maddesi azaldığından kemiklerin kırılganlığı ve kırılma ihtimali artmaktadır.


Osteoporozun Belirtileri Nelerdir?

Kemiklerin sinsi hırsızı olarak bilinen bu hastalık ilerleyene kadar çoğu zaman belirti vermez.  Genellikle en sık görülen belirtisi omurlarda oluşan mikrokırıklar nedeniyle oluşan sırt ağrısıdır. Tablo ilerledikçe sırt kamburlaşmaya ve buna bağlı olarak boy kısalmaya başlar.Sırt omurları dışında kalça ve ön kol bölgesi de kırık için en riskli alanlardır.


Oteoporoz Kimlerde Daha Sık Görülür? 

Zayıf,  hareketsiz,  erken menapoza girenler, sigara kullananlar, kemik metabolizmasını ve mineralizasyonunu bozan  tiroid hormonu ya da kortizon gibi ilaçları sürekli kullanmak durumunda olanlarda daha sık görülür. 


Osteoporoz Teşhisi Nasıl Konulur ?

Bu amaçla en sık uygulanan tetkik ‘’ Kemik  Ölçümü ‘’ olarakta bilinen kemik yoğunluğu ölçümüdür. DEXA yöntemi bu amaçla en sık uygulanan yöntem olup ölçüm genellikle  bel omurları ya da kalçadan yapılır. Bunun yanında ihtiyaç duyulması halinde kemik metabolizması ile ilgili tetkikler, kalsiyum ve D vitamini ile parathormon ölçümleri vs. istenebilir.


Osteoporoz Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle hasta osteoporoz hakkında bilgilendirilmelidir. Kemik yoğunluğunu artıracak ya da yıkımını azaltacak ilaçlar (Kalsiyum, Vitamin D vs.) kullanılabilir. Ağrıları dindirmek ve egzersiz amacıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yararlıdır.  Egzersiz çok önemlidir, öne eğilerek yapılan egzersizlerden kaçınmakla birlikte yürüme, postür egzersizleri, denge egzersizleri ,  ağırlık egzersizleri vbg. egzersizlerin muhakkak yapılması gerekir. Düşerek kırık olma ihtimalini azaltmak adına fiziksel tedbirler ( merdivenlere trabzan takmak , takılmaya ya da kaymaya  yol açacak yer kaplamalarını değiştirmek ) , görme kusurlarının tedavi edilmesi gibi tedbirleri de almak gerekir. 

Osteoporoz aslında çocuk yaşlardan itibaren mevcut kalsiyum depolarının azalması ile karakterize olduğundan depo ne kadar dolu olursa ortaya çıkma ihtimali o kadar azdır, bu amaçla süt peynir yoğurt gibi gıdaların bolca tüketilmesi, yeterince güneşlenmek , düzenli egzersiz gibi tedbirlerle çocuk ve gençlik yaşlarından itibaren osteoporoz gelişiminin önüne geçmek daha akılcı bir çözümdür.

#karabükosteoporoztedavisi #karabükkemikerimesitedavisi #bartınosteoporoztedavisi #bartınkemikerimesitedavisi #kastamonuosteoporoztedavisi #kastamonukemikerimesitedavisi #zonguldakkemikerimesitedavisi #zonguldakosteoporoztedavisi 

image128