FİBROMİYALJİ SENDROMU

Fibromiyalji Nedir ?


Fibromiyalji, yaygın vücut  ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda hassasiyet ile karakterize bir yumuşak doku romatizmasıdır. Ağrıların hava durumundan ve/veya moral durumundan etkilenmesi tipiktir. Hastalığa özellikle sabahları yorgunluk, isteksizlik,  uykusuzluk, depresyon, ellerde ayaklarda şişlik, kabızlık, sancılı adet, başağrısı, unutkanlık vbg  çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtiler de eşlik eder. Toplumun yaklaşık %5’inde rastlanan fibromiyalji sendromu kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.


Fibromiyalji Teşhisi Nasıl Konulur?


Fibromiyalji hastalığına özgü bir laboratuvar testi yoktur. Bu nedenle teşhisi zordur. Benzer şikayetleri yapabilecek başka bir hastalığın olmadığından emin olmak gerekir. Hastanın şikayetlerinin hikayesi ve muayene bulgularının yanında çeşitli laboratuar tetkikleri yapılarak altta yatan başka bir neden (hipotiroidi vbg.) olup olmadığı incelenmelidir. Genelde uzun süren yaygın vücut  ağrısı ile birlikte yorgunluk ve vücudun belirli bölgelerindeki hassas noktaların varlığı ile fibromiyalji sendromu tanısı konulur. 


Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?


Öncelikle hastanın bilgilendirilmesi ve eğitilmesi çok önemlidir. Hastaya hastalığının yaşam kalitesini düşürmekle birlikte sakat bırakmadığı izah edilmelidir.  Bu hastalıkta tedavi uzun bir süreçtir.  İlaç, Fizik Tedavi , egzersiz (germe, gevşeme, yüzme, yürüme , bisiklet vs.)  , proloterapi, nöralterapi, ozon terapi, fibrozite yönelik enjeksiyonlar, bilişsel davranışsal terapiler , psikolojik destek vbg. hastalığın tedavisinde çeşitli şekillerde kombine edilebilir.   
#fibromiyaljitedavisikarabük #fibromiyaljitedavisikastamonu #fibromiyaljitedavisibartın #fibromiyaljitedavisizonguldak #karabükfibromiyaljitedavisi #zonguldakfibromiyaljitedavisi #kastamonufibromiylajitedavisi #bartınfibromiyaljitedavisi

 

image79